The Latest

Sep 18, 2014

I will be opening an Etsy shop SOON!

Found this bag thrifting for $4- painted it into a masterpiece 😄🐳⚓
Aug 6, 2014 / 1 note

Found this bag thrifting for $4- painted it into a masterpiece 😄🐳⚓

Aug 4, 2014
Idk if this is how they did it, but I love the idea of mod podging tissue paper on mason jars and sticking tea lights in them for pretty lanterns! 🌟
Aug 4, 2014 / 133 notes

Idk if this is how they did it, but I love the idea of mod podging tissue paper on mason jars and sticking tea lights in them for pretty lanterns! 🌟

Aug 1, 2014

My pregnancy/gender announcement.

Aug 1, 2014

T shirts I made with fabric paint.

Aug 1, 2014
strictlypuchi:

Personalized ceramic piggy bank- $30, made to order.

Made this for a friend a while ago, lesson learned- Sharpie fades. Definitely use a sealant.
Aug 1, 2014 / 1 note

strictlypuchi:

Personalized ceramic piggy bank- $30, made to order.

Made this for a friend a while ago, lesson learned- Sharpie fades. Definitely use a sealant.

Adorable backsplash for back of the stove. Got a few of these from a dollar store a while ago, finally found a spot for em!
Aug 1, 2014

Adorable backsplash for back of the stove. Got a few of these from a dollar store a while ago, finally found a spot for em!

Aug 1, 2014

Taking a family vacation on a super tight budget, is absolutely possible. If you’re willing to camp, you can pretty much go anywhere you can drive to, and take a vacation for well under $4-500.
Our main problem was the time off. Luckily, I’m a waitress and was able to switch all of my shifts and didn’t miss a single day of work.
We went camping at Scenic View Campground in Warren, NH. I am in love with the White Mountains, it’s such a beautiful place to visit and there’s so much to do. Lodging cost us only $32 per night (for a “Primitive” site- no electric or water), for 3 nights, in total $96.
Thankfully, my Malibu Maxx is pretty good on gas, because it cost us less than $100 to get there, back, and everywhere we wanted to go to while there.
We had to purchase some basic things like bug spray, food, etc. I had done my research and found out that the cheapest tube rental was $15 a day per tube, so I found 3 tubes on clearance at Walgreens, for $13 a piece. This way, we had them all ready to go if the opportunity arose, which it did, and they’re ours forever. PLUS, I still saved $6!
Don’t be shy! Jay- my fiance- talks to everybody everywhere. Talking to locals and asking what’s around, and even tourists to find out what they’re doing, was a big help. We ended up finding a hidden swimming hole spot, that clearly only locals, or frequent visitors, knew about. We had a blast climbing around and swimming in the little natural pools. After, we blew up the tubes, tied them together, and floated down the natural “Lazy River” that was on the other side. This, in my humble opinion, was the best part of the trip!
Jay found “a local petting zoo”- which was really just some guys house that had a ton of animals! But my son enjoyed it so much we went twice. He got to feed the goats and see all the animals.
Across from the campground we found the Fish Hatchery, which again, my son loved. For a quarter you could feed the fish in the stream, and inside was actually pretty cool. It was a bunch of dead, stuffed animals with lots of info (that i paid no attention to because i was in photo-op heaven and I have major ADHD). None the less, it seemed educational, and was definitely a good time.
Driving through the mountains exploring, we made our way to Franconia Notch. Along the way I had Jay stop numerous times for beautiful photos and to pick flowers to make my flower crowns. I forget exactly where we were, i want to say Lafayette-something, we climbed about 1 mile up the mountain and saw 3 out of 4 beautiful waterfalls.
We pulled over at some random area where i took a ton of pretty shots as we roamed around a beautiful pond surrounded by mountains and a pretty stream. All of this sightseeing, building fires, making s’mores, playing at the playground, swimming in the heated pool, playing cards, and grilling was exhausting! We probably could have fit in at least another week, 4 days wasn’t enough. All of this for roughly $400!!

Note* that you’re first time will be much more expensive. Having to shell out money for tents, air mattresses, a grill, tiki torches (for light and to keep mosquitos away), a cooler, and any other camping necessities gets pretty expensive, but once you get it out of the way, you can plan cheap quick getaways anytime!

(I’ll make a camping survival guide and post it soon!)